NÁŠ PROGRAM PRO MOHELNICI A PŘIDRUŽENÉ OBCE
ZA UDRŽITELNÝ ROZVOJ A KVALITNÍ URBANISMUS
- Jakékoliv další rozšiřování města musí mít jasný řád, který bude respektovat ekonomické, sociální i ekologické aspekty, proto připravíme urbanistickou studii dalšího rozšiřování města, na tuto studii následně navážeme právně závazné regulační plány. Budeme tak moct stanovit například lokalitu pro výstavbu řadových domů, lokalitu pro výstavbu bytových domů, lokalitu pro vznik obchodu, či parku a dětského hřiště. Díky tomu bude moct rozvoj města pokračovat, aniž by přinášel nadprůměrné nároky na městský rozpočet, či nekomfort obyvatelům nových částí města.
- Propojíme ulice Dlouhá, Jesenická a Za Stadionem, čímž zpřístupníme plochu za fotbalovým stadionem, na které vznikne až několik desítek garáží a výsadba oddělující čističku odpadních vod.
- Podél jižního obchvatu města vybudujeme novou smíšenou stezku, kterou propojíme ulici Olomoucká s ulicí Za Penzionem. Na městských pozemcích v okolí této smíšené stezky vytvoříme nový parčík; s výkupem pozemků jsme již začali ve volebním období 2018-2022.
- Vybudujeme novou smíšenou stezku, která propojí lokalitu sever s vlakovým nádražím. Poté, co Olomoucký kraj nahradí současný železniční podjezd nadjezdem, vybudujeme smíšenou stezku v trase nádraží – jezera – Třeština.
- S využitím dotačních prostředků z MMR, MK a NFO kompletně zrekonstruujeme budovu městského úřadu – tato historicky významná budova si zaslouží nejen novou fasádu, ale i rekonstrukci interiéru hodnou úřadu 21. století.
- Dokončíme opravu zbývajících chodníků a silnic, které jsou ve vlastnictví města. Při jednáních s SSOK, která má ve správě ulici Družstevní se zasadíme o vznik přechodu pro chodce v lokalitě mezi Lidlem a IKA nábytkem; zajistíme tak bezpečnou cestu do areálu společnosti Hella.
- Zřídíme pozici městského architekta, díky které výrazně zkvalitníme městské opravy, výstavbu a územní plánování. Pozice městského architekta je nutný předpoklad ke kvalitnímu a udržitelnému rozvoji města.
- S využitím dotačních prostředků ze SFPI kompletně zrevitalizujeme náměstí Kosmonautů. Z dnes nevyužité a zastaralé plochy se stane přívětivé místo pro sousedská setkávání. S využitím prostředků ze SFPI zrevitalizujeme i prostor kolem Nádražní 34 a 35.
- Budeme pokračovat v rozvoji města v lokalitě sever, živelnou zástavbu bez koncepce však nahradíme promyšlenou výstavbou, kterou určíme s pomocí regulačního plánu. V lokalitě sever vzniknou nové rodinné a řadové domy, bytové domy, školka i služby – půjde tak o plnohodnotnou městkou čtvrť a nikoliv o satelitní městečko.
- Vystavíme několik nájemních bytových domů s velmi nízkou energetickou náročností, náklady na tuto výstavbu pokryjí z více než 50 % dotace z SFPI a SFŽP. Byty v těchto domech budou smíšené, tj. část startovací pro mladé, část dostupné pro seniory, samoživitelky a hendikepované a část s obvyklým tržním nájmem.
- Zasadíme se o směnu pozemků mezi Havličákem a parkem, tyto pozemky bychom využili k výstavbě několika rodinných domů, rozšíření zahrádkářské kolonie, rozšíření parku a výsadbě městských ovocných sadů.
ZA ZDRAVÉ ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ A ROZVOJ NAŠEHO PARKU
- Dle již připraveného projektu opravíme kapličku sv. Šebestiána za Křemačovským rybníkem, spolu s tím zrevitalizujeme i přilehlé okolí, které s pomocí výsadby a terénních úprav více propojíme s rybníkem a parkem. Zachování a případný rozvoj hospodářského využití rybníku je samozřejmostí.
- Obnovíme pozici městského zahradníka. Na pozemku v parku, o jehož vykoupení z vlastnictví ÚZSVM město jedná, postavíme zázemí se skleníkem – jde o další nutný krok k návratu zašlé krásy našeho parku. Zahájíme výkup pozemků, který umožní budoucí rozšíření městského parku.
- Dle již připraveného projektu opravíme kapličku sv. Šebestiána za Křemačovským rybníkem, spolu s tím zrevitalizujeme i přilehlé okolí, které s pomocí výsadby a terénních úprav více propojíme s rybníkem a parkem. Zachování a případný rozvoj hospodářského využití rybníku je samozřejmostí.
- Na náměstí Svobody vysadíme několik dalších stromů. Učiníme tak ihned po vypršení udržitelnosti dotace v létě 2023.
- Připojíme město k Paktu starostů a primátorů pro udržitelnou energii a klima, což nám pomůže lépe nastavit energetickou politiku a investice v oblastiživotního prostředí a rozvoje města.
-
Na některých městských budovách vytvoříme zelené stěny, díky nimž dostaneme do města rozsáhlé zelené plochy i v místech, která neumožňují výsadbu stromů. Pro vznik zelených stěn využijeme dotace z fondů EU pro adaptaci na klimatickou změnu. Vhodné budovy jsou například Nádražní 34 a 35, či tělocvična ZŠ Mlýnské.
-
Budeme lépe hospodařit s dešťovou vodou, v místech, která to umožňují, vytvoříme zasakovací záhony, do nichž svedeme vodu z okolních budov a povrchů – takové záhony pak mimo svůj ekologický přínos přináší i vítané zkrášlení veřejného prostoru.
-
S ohledem na stále častější teplotní extrémy nainstalujeme na intenzivně využívaná dětská hřiště mlžítka a pítka, která poskytnou v parných letních dnech vítané osvěžení. Více pítek i několik mlžítek nainstalujeme i v jiných částech města, která mají větší frekvenci pohybu.
-
Uznáme vlastnictví stavidla na Mírovce, které bez nejmenšího prodlení opravíme! V součinnosti s Povodím Moravy následně zrevitalizujeme část toku Mírovky, která prochází městem.
-
V katastru města vybudujeme několik remízků, které zabrání půdní erozi a pomohou zadržet vodu v krajině. V místech, která to umožňují, vytvoříme podél vodních toků v katastru tůně, které zachytí nadbytečnou vodu z přívalových a vytrvalých dešťů.
ZA MĚSTO, VE KTERÉM SE DOBŘE ŽIJE VŠEM GENERACÍM
- Rozšíříme kapacitu mateřských škol tak, aby bylo garantované místo pro každé dítě starší dvou let. Přesunem sociálních organizací, které nyní sídlí v budově školky na Zámecké, získáme kapacitu pro vznik tří nových tříd. Další výstavbu v lokalitě sever podmíníme výstavbou nové školky.
-
Při volbě nového vedení škol a školek budeme diskutovat s rodiči i staršími žáky a zapojovat je do spolurozhodování o škole, či školce. Vedení městem zřizovaných organizací bude vždy vybíráno na základě transparentního výběrového řízení.
-
Zasadíme se o odkoupení některé z budov v centru města, ve které vytvoříme komunitní centrum s klubem seniorů. Rozvoj volnočasových aktivit pro všechny generace a celoživotní vzdělávání patří mezi nutné předpoklady dobrého života v Mohelnici.
-
V rámci domova pro seniory vytvoříme několik lůžek odlehčovací péče.
ZA KVALITNÍ KULTURU PRO VŠECHNY GENERACE
-
S využitím dotací z NFO zrekonstruujeme interiéry kulturního domu v Mohelnici – chceme moderní kulturák hodný 21. století. Interiéry obohatíme o umělecké prvky, které budou zhotoveny na základě umělecko-architektonické soutěže.
-
Navýšíme finanční podporu pro konání kulturních akcí, podporu budeme rozdělovat tak, abychom pokryli maximum žánrů a tím kulturně nasytili všechny generace občanů města.
-
Nadále budeme spravedlivě podporovat organizace působící v sociální oblasti, kultuře a sportu, každoročně rozdělované dotace pro tyto oblasti budeme pravidelně navyšovat o míru inflace.
-
Opravíme pódium na Paradráze a zrevitalizujeme jeho okolí – místo konání významných a celorepublikově známých kulturních akcí si nový kabát zaslouží! V místech pod Paradráhou vybudujeme amfiteátr pro letní promítání filmů a hraní divadelních představení.
-
Připravíme Manuál dobré reklamy na jehož základě schválíme městskou vyhlášku, která bude regulovat vizuální smog v centru města i jeho okolí. Jde o jeden ze zásadních kroků k estetickému zkrášlení našeho města, které má prokazatelně pozitivní vliv na psychické zdraví.
-
Budeme rozvíjet spolupráci s partnerským městem Radlin – kulturní akce, výlety pro seniory i žáky a užší spolupráce vedení měst.
-
Založíme tradici mohelnického filmového a divadelního léta v městském parku, mj. pro tyto účely vybudujeme na svahu pod Paradráhou menší amfiteátr.
- Vyčleníme dostatečné prostředky na údržbu a opravy kulturních památek v Mohelnici i přidružených obcí. Péče o kulturní památky je vizitkou každé generace.
ZA MĚSTO BEZPEČNÉ, UDRŽOVANÉ A PŘÍVĚTIVÉ
- Rozdělením společnosti MKSC vytvoříme plnohodnotné technické služby, které zajistí vše od úklidu města, přes péči o zeleň, až po pokládání chodníků a asfaltování; příkladem je nám v tomto Letohrad, kterému takto fungující technické služby přináší nejen užitek, ale i každoroční zisk ve výši stovek tisíc korun. Kulturní a sportovní část MKSC přetvoříme po vzoru jiných měst na příspěvkovou organizaci.
- Vytvoříme participativní rozpočet, v rámci nějž budou občané každoročně rozhodovat o rozdělení několika milionů korun na projekty, které sami navrhnou – jde o zcela běžný nástroj k zapojení občanů do rozhodování o městě.
-
Budeme vstupovat do smluvních vztahů pouze se společnostmi s transparentní vlastnickou strukturou, pozitivním hodnocením a stabilní ekonomickou situací.
-
Nadále budeme podporovat rozvoj CZT, které představuje úsporný a ekologický zdroj tepelné energie. S využitím dotací z NFO nainstalujeme na střechy některých městských budov solární panely, čímž ušetříme na energiích a snížíme nároky na městský rozpočet.
ZA PŘIDRUŽENÉ OBCE A JEJICH ROZVOJ
- Obnovíme historickou polní cestu, která spojovala Újezd a Vyšehorky, cestu doplní ovocné stromy a několik informačních tabulí. Jelikož se jedná o významný krajinný prvek, tak náklady realizace z většiny pokryjeme dotací z fondu MZ.
- S využitím dotací z OPŽP provedeme přírodě blízkou revitalizaci bývalých rybníků nad Újezdem, které již nemají hospodářské využití. Stávající soustavu tří nádrží rozšíříme o další menší tůně a celou lokalitu doplníme vhodnou výsadbou, útočišti pro zvířata i několika místy k posezení. Cenu této investice stoprocentně pokryjí dotace.
- Rozšíření technických služeb vyžaduje i přijetí nových zaměstnanců, proto do vedení technických služeb vybereme prostřednictvím transparentního výběrového řízení schopného manažera se zkušeností v této oblasti, který dohlédne na přijetí pracovitých a šikovných lidí. Bude to něco stát, ale efekt se okamžitě projeví na lepší údržbě města, ekonomická návratnost je pak otázkou několika let.
- Dle připravené studie zrevitalizujeme náves v Podolí.
- S využitím dotačních prostředků z Národní sportovní agentury kompletně zrekonstruujeme budovu na hřišti v Podolí.
- Na pásu městských pozemků mezi Libivou a Květínem vytvoříme nový remízek, kterým rozdělíme velké pole na dvě menší – jde o nutný krok k obnově krajiny a podpoře přirozených procesů, jako je vytvoření biotopu pro regulátory škůdců, či zadržování vody v krajině. Obdobné remízky vytvoříme i na některých dalších pozemcích ve vlastnictví města, které se rozkládají v polích. Vznik remízků stoprocentně pokryjeme z fondů MZ a MŽP.
- V Podolí za hřištěm postavíme novou hasičárnu, stavbu budeme koncipovat nízkoenergeticky, díky čemuž budeme moct získat až polovinu nákladů na výstavbu z dotací MMR a NPŽP.
- S využitím dotačních prostředků z NFO a NPŽP zrekonstruujeme obecní budovu v Křemačově. Na střechu budovy nainstalujeme solární panely, které pomohou výrazně snížit ekonomické nároky na provoz budovy.
- S využitím dotačních prostředků z NFO a NPŽP kompletně zrekonstruujeme obecní budovu v Květíně, kde v prostorách dnešní půdy vybudujeme klubovnu. Na střechu budovy nainstalujeme solární panely, které pomohou výrazně snížit ekonomické nároky na provoz budovy.
- Na hřištích v Křemačově a Újezdě postavíme zázemí pro konání společenských a sportovních akcí. Projekt pro hřiště v Křemačově je již připravený. Realizaci částečně pokryjeme z dotací Národní sportovní agentury.
- Zrevitalizujeme rybník v Libivé, náklady této investice pokryjí z 90 % dotace z MZ.