ADAPTACE MĚSTA NA ZMĚNU KLIMATU

Klimatickou změnu již neúprosně pociťujeme i u nás, dopadá na stav krajiny i na kvalitu života v našem městě. Z Mohelnice ji nezastavíme, ale můžeme učinit adaptační kroky, které pomohou zmírnit její dopady v intravilánu i extravilánu města. Výhoda těchto opatření je, že město nebudou stát téměř nic, protože každé jedno z nich můžeme až ze sta procent pokrýt z dotačních zdrojů. Co všechno tedy můžeme udělat?

V INTRAVILÁNU

Intravilánem rozumíme zastavěnou část města. Nejefektivnější opatření, která zde lze implementovat pracují s vodou a zelení. Mezi ta relativně levná a zároveň ke zpříjemnění pobytu ve městě velmi efektivní patří jednoduché fontány, které jsou jako stvořené k ochlazení a vodním hrám. Můžeme je vybudovat například na zelené ploše u zdravotního střediska, či v parčíku Na Příkopech. Na dětských hřištích a v některých frekventovaných místech jako je náměstí Svobody, či náměstí Tyrše a Fügnera lze nainstalovat mlžítka, která příjemně osvěží v parných letních dnech a zároveň přispějí k ochlazení vzduchu v okolí.

Pro adaptaci města je však nejdůležitější zeleň! Každý jeden centimetr zelené plochy přispívá k ochlazení svého okolí. Každý zasazený strom pak může své okolí ochladit až o několik stupňů. V intravilánu města máme potenciál vysadit více než 500 stromů a další stovky keřů a květin. V místech, která z důvodu zasíťování, či nedostatku prostoru výsadbu stromů neumožňují, pak můžeme s pomocí speciálních systémů vytvořit zelené stěny, které se zelenou plochou často vyrovnají i větším stromům.

V EXTRAVILÁNU

Extravilánem naopak rozumíme nezastavěnou část města. Zde je nutné učinit opatření k obnově přirozených schopností krajiny. V místech, která to umožňují, jako jsou například lokality kolem některých vodních toků v našem katastru vybudujeme síť tůní a retenčních nádrží, které zadrží nadbytečnou vodu z přívalových a vytrvalých dešťů. Díky tomu zabráníme rychlému odtečení této vody z krajiny.

V našem katastru také obnovíme celou řadu zaniklých remízků a několik polních cest s alejí. Tato opatření přispějí ke snížení intenzity půdní eroze, k navýšení krajinné biodiverzity a v konečném důsledku i k zadržení vody v krajině. V městských lesích pak budeme hospodařit na základě přísných kritérií NFC a jejich části napadené kůrovcem uvedeme do funkčního stavu druhově, výškově a prostorově pestrou výsadbou. Stromy budeme vysazovat průběžně abychom zajistili věkově pestrý les, který je odolnější proti různým negativním vlivům.

Náklady na tato opatření opět pokryjeme z 90 až 100 % z národních i evropských dotací.